eSpeech.net

eSpeech.net

Return to home page
Go back

Tournaments
Calendar
IHSA State Series 2008
Search for results

Links
SpeechWire
Online registration
Contact

Past coverage
2006-2007 results
IHSA State Series 2007
IHSA State Series 2006

Stevenson Festival full results

Click here to return to the main Stevenson Festival page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Melanie Hughes & Kendall KnyschYork
2Catherine Napier & Jeff NiedermayerLake Forest
3Lily An/Kelsey KoasaLake Forest
3Mae Fitzpatrick & Nicole LocarnoWillowbrook
3Melissa Kosanda & Katie SchrempWillowbrook
3Nelly Rosenberg & Tina XuStevenson
4Michelle DuPrey and Joe HughesYork
5Arvin Hosseini & Elyse WeinbergWarren Township
5Sophia Kelly & Meghan McManusYork
5Talya Tavor & Mary HolmStevenson
6Dominique DeMatteo & Becca KloskowskiWillowbrook
6Sabitino & SimioniniAntioch

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jamie LemensGlenbard East
1Julia HankinsLake Forest
2Brianna BagnoliLake Forest
2Ivy FordWarren Township
3John LichtwaltAntioch
3Lain KienzleLake Forest
3Maggie McGuinnessYork
3Sharree WallsWillowbrook
4Brittney Jade ColangeloZion-Benton
5Tyler BaumannWillowbrook
6Danielle SpringerLake Forest
6Katie FoleyJ.S. Morton
6Melissa KravitzHighland Park

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob ArberHighland Park
2Avani ChhayaWillowbrook
3Riley FarrellYork
4Rachael VaughanWillowbrook
5abby EskenaziYork
5Latavia CollinsZion-Benton
5Lisa McJohnLyons
6Kelly MadorskyZion-Benton
6Molly DurotLake Forest
6Nick SamaanWillowbrook

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Brianna Bagnoli & Rachel SachnoffLake Forest
1Joe Packhem & Hannah ShepardYork
1Trevor Cardea & Julie PetersonYork
2Lauren Ceckowski & Kaelen KattnerWarren Township
3Alison Tazelaar & Tova BergstenWillowbrook
3Ashley Anderskow & Kyle McCleveyWarren Township
3Brian Kulaga & Meghan McManusYork
3Kalyn Cramer & Rob ForsterWarren Township
3Kelly Madorsky & Brittney Jade ColangeloZion-Benton
4Phil Salat & Catie ChappellStevenson
4Rachael Vaughan & Justin GarbaczWillowbrook
5Ben Slabik & Anna SegattiGlenbard East
5Courtney Neal/Michelle AndersonLyons
5Rob Binder & Nicole LocarnoWillowbrook
6Elaine Schaudt & Jake CarrWillowbrook
6Katie Foley & Emily KrocJ.S. Morton

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Brittney Jade ColangeloZion-Benton
1Rachel SachnoffLake Forest
1Sarah WagenerLake Forest
2Carlos KmetWillowbrook
2Kalyn CramerWarren Township
2Mack RivkinBuffalo Grove
2maggie CallahanYork
2veronica ParkerYork
3kayla KummerowYork
3Paige HartnetteGlenbard North
3Tyler BaumannWillowbrook
4Angelica DavilaJ.S. Morton
5Dijana KeljalicLyons
5Rob ForsterWarren Township
6Alicia Montesinos Buffalo Grove
6Dylan KrollWarren Township

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Zachar AlbunStevenson
2Ivan Dela CruzNorth Chicago
2Jessenia QuirozJ.S. Morton
3Ari KasperStevenson
3Elizabeth ReevesStevenson
3Emily WeilandWarren Township
3Marcie GouletteWarren Township
4Justin DemboStevenson
4Mariah WilliamsonWillowbrook
4Molly DurotLake Forest
4Nathaniel ChaStevenson
4Phil SalatStevenson
4Rachel LevineHighland Park
4Sharree WallsWillowbrook
5Melissa KravitzHighland Park
5Shantel Johnson-CadleBuffalo Grove
5Terrell Railey Zion-Benton
6ally LawrenceYork
6Brian WajdaGlenbard East

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob ArberHighland Park
2Emma RodbroWarren Township
2Jenny YanStevenson
2maggie CallahanYork
3Talya TavorStevenson
4abby EskenaziYork
4Avani ChhayaWillowbrook
4Chloe StadyWillowbrook
4Elaine SchaudtWillowbrook
4Erica McLinWalther Lutheran
4Tova BergstenWillowbrook
5Dijana KeljalicLyons
5Jenny DiazWarren Township
5Semeka CunninghamNorth Chicago
5TIna XuStevenson
6Megan CookYork
6Vibhav GuptaLake Forest

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Arvin HosseiniWarren Township
1Carlos KmetWillowbrook
2Jeff NickelsLake Forest
2John OleksinskiLibertyville
2Marc LinquistGlenbard East
3Austin FortnerWarren Township
3Claire FallerLake Forest
3Geena BarryYork
3hannah ShepardYork
4Jake CarrWillowbrook
5brian KulagaYork
5Rob BinderWillowbrook
6Roberto GarciaNorth Chicago

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Justin GarbaczWillowbrook
1Keith PottsYork
2Danielle SpringerLake Forest
3Adrienne BoniWillowbrook
3kelly DelahantyYork
3Kori ZorinaStevenson
3michelle DuPreyYork
4Edward AlvarezNorth Chicago
4Mark TorciviaLake Forest
5Angelica DavilaJ.S. Morton
6DJ JuddGlenbard East
6Jilly GokalgandhiWarren Township

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Carter PetrayLake Forest
1Keith PottsYork
2Brendon MartinWillowbrook
2Doug SoderWarren Township
2Noel BruceAntioch
3Emily DennenWarren Township
4Arielle ValeneGlenbard North
4Colleen KellyGlenbard East
4Kaelen KattnerWarren Township
5Christeon MayfieldZion-Benton
5Connie LuStevenson
5Emily FoleyWillowbrook
5kayla KummerowYork
5Kevin Vesecky Buffalo Grove
5Taryn JuliusJ.S. Morton
6Alicia Montesinos Buffalo Grove
6Holly HughesYork
6Jeff NiedermaierLake Forest
6Lily ChangLake Forest
6Patrick MooreNorth Chicago

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emily DennenWarren Township
2Lily ZhuWarren Township
3Joe PackhemYork
3Kelsey O'KelleyGlenbard East
3Vibhav GuptaLake Forest
4Kori ZorinaStevenson
5Anthony SchulloGlenbard North
5Carter PetrayLake Forest
5Emma RodbroWarren Township
5Jeff NickelsLake Forest
5Niger WashingtonZion-Benton
5Samantha GordonAntioch
5Sindhu MuddamBuffalo Grove
6Chloe StadyWillowbrook
6Jamie LemensGlenbard East

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Adrienne BoniWillowbrook
2Marcie GouletteWarren Township
2Roberto GarciaNorth Chicago
3Mariah WilliamsonWillowbrook
3rosin ThomasYork
3Samantha MayWarren Township
3Sarah WagenerLake Forest
4kelly DelahantyYork
4Melissa KosandaWillowbrook
5DJ JuddGlenbard East
5Keelan GoettschWarren Township
6Mae FitzpatrickWillowbrook

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Isabella PetriniLyons
2Jilly GokalgandhiWarren Township
2Keelan GoettschWarren Township
2Tyler WomackWarren Township
3Brianna RulifsonNorth Chicago
3Dominique DeMatteoWillowbrook
3Hannah ShepardYork
3Kelsey KoasaLake Forest
3Sarah NyquistZion-Benton
4Amy DavelisYork
4Catherine NapierLake Forest
4Mariah WilliamsonWillowbrook
4Sarah DupleWillowbrook
5Emily FoleyWillowbrook
5Kelly MadorskyZion-Benton
5Lily ChangLake Forest
5Shantel Johnson-CadleBuffalo Grove
6Veronica ParkerYork

Verse Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Semeka CunninghamNorth Chicago
2amy DavelisYork
2Elyse WeinbergWarren Township
2Erica McLinWalther Lutheran
2Mack RivkinBuffalo Grove
2Sarah NyquistZion-Benton
3Amy LeahyGlenbard East
3Darius TaylorZion-Benton
3maggie mcGuinnessYork
4Erica GarciaWillowbrook
4Julia HankinsLake Forest
4Mary HolmStevenson
4Tyler WomackWarren Township
5Latavia CollinsZion-Benton
5Sarah DupleWillowbrook
5Sharron PalmGlenbard East
5Sophie NagleWillowbrook
6Christina AleoJ.S. Morton
6Sarah GavacLyons

Wretched Interp

PlaceCompetitor(s)Team
1Keith PottsYork
1Marybeth KramGlenbard East
1Veronica ParkerYork
2Amy LeahyGlenbard East
2Jenny DiazWarren Township
2Roberto GarciaNorth Chicago
3Jeff NiedermaierLake Forest
3Riley FarrellYork
4Brian BedounGlenbard North
4Molly DurotLake Forest
5Elaine SchaudtWillowbrook
5Rachael VaughanWillowbrook
6Kevin VeseckyBuffalo Grove

Click here to return to the main Stevenson Festival page

Your next tournament. Faster. Easier. SpeechWire Tournament Services.
This website was designed by Ben Stewart, SpeechWire Tournament Services. Hosting provided by Steadfast Networks.
Results posted on eSpeech.net were submitted by tournament managers, and should, but may not match the awards actually given.