eSpeech.net

eSpeech.net

Return to home page
Go back

Tournaments
Calendar
IHSA State Series 2008
Search for results

Links
SpeechWire
Online registration
Contact

Past coverage
2006-2007 results
IHSA State Series 2007
IHSA State Series 2006

SCOTIE Tournament of Champions full results

Click here to return to the main SCOTIE Tournament of Champions page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Kinzie Reins & Andrew HaglundaSterling H.S.
2Chris Pantelis & Logan FreyFremd
3Kyle Hecker/ Victoria CarotMaine West
3Nick Pankuch & Liana AlcantaraOswego East
4Anne Harrison/Shelby WilkensFulton
4Catherine Napier & Jeff NiedermayerLake Forest
4Sarah Hall & Barbara BryantRichwoods
5Erin Wendell/ Stephany LutzMorris
5Jared Williams & Charles HowardOswego East
5Sarah Wagener & Claire FallerLake Forest
6Jon Chandler/ Elyssa SalinasMaine West

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Natalie HowardOswego East
2Jamie LemensGlenbard East
2Lauren BrauweilerOswego East
3Chris PantelisFremd
3Erin WendellMorris
4Barbara BryantRichwoods
4Giselle HankinsLake Forest
4Rebi RoosRichwoods
5DeShaun KingEast St. Louis
6Lauren WibbenTremont

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Lakshmi SundaresanOak Park-River Forest
2Andrew RhoadsRichwoods
3Ian FlanaganOak Park-River Forest
3Stephen WhitfieldFremd
4Ioana CalcevFremd
5Lance AllenRichwoods
6Cazzie ReyesRichwoods

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Lance Allen/ Matt CantyRichwoods
2Casey Theil & Jared Williams Oswego East
2Catherine Szwajkawisk & Caitlin CosmePlainfield South
2Eric Verdeyen/Caleb MossMorris
3Patrick Krawczvkowski & Jesse GreenOswego East
3Sean Kesselring & Bethany SchickYorkville
4Brett Sherman/ Tyler WilsonGlenwood
5Astrid Osborne/ Alex FahndersGlenwood
5Bryant Kempf/Brett RothEureka
5Don Higgins and Lindsey ComptonHinsdale South
6Melissa Blain/ Evan SchroderRichwoods

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Ally SchweisthalWaubonsie Valley
1Krista ThompsonFremd
1Nick PankuchOswego East
1Rachel SachnoffLake Forest
1Steve SelwaOak Park-River Forest
2Clint SnyderCrete-Monee
2Sarah HalfordGlenwood
2Sarah WagenerLake Forest
3Andrea CooperEast St. Louis
3Lauren CampbellWaubonsie Valley
3Ryan HubbertMorris
4Matt CantyRichwoods
5Kevin CareySeneca
5Melissa BlainRichwoods
6Brett RothEureka

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Andrew RhoadsRichwoods
1Lakshmi SundaresanOak Park-River Forest
2Nina ShaedeFremd
3Caitlyn ButlerMorris
3Sarah HubbardSterling H.S.
3Stephen EilandPalatine H.S.
4Luis AlcantaraOswego East
5Kevin PajorOswego East
6Vicky CostelloSeneca

Improvisational Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex Fahnders/ Sarah HalfordGlenwood
2Allyson Ansusinha/Alex SherbeynSterling H.S.
2Brett Sherman/ Tyler WilsonGlenwood
2Kinzie Reins/Sarah HubbardSterling H.S.
2Paulsen/CareySeneca
3Don Higgins and Lindsey ComptonHinsdale South
3Jeff Nickels & Claire FallerLake Forest
3Logan Frey & AJ CurryFremd
3Oliver / SchroderRichwoods
3PJ Krawczykowski & Max KeilOswego East
3Roos / CantyRichwoods
3Steve Selwa and Ian FlanaganOak Park-River Forest
4Akeem Muhammad/Marcella EarlEast St. Louis
4Anna Renardo & Stephanie CapMarist
4Brandon Garcia & Lauren CampbellWaubonsie Valley
4Bryant Kempf/Emily SmithEureka
4Chalres Howard & Jesse GreenOswego East
4Nikki Young/ VallesPlainfield Central
4Shelby Wilkens/ Cody HouzengaFulton
5Andrea Cooper/ Tatyana WilliamsEast St. Louis
5Faller/NickelsOswego East
5Stephen Koch/Woody JonesTremont

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lisa JosephHinsdale South
1Nina ShaedeFremd
1Stephen EilandPalatine H.S.
2Emily AnsusinhaSterling H.S.
2Ioana CalcevFremd
2Samantha FordOswego East
3Anne HarrisonFulton
3Autumn MorganCrete-Monee
3Karen SpragueEureka
4Elyssa SalinasMaine West
4Melissa PankuchOswego East
4Tina XuStevenson
5Jessica GalangMorris
6Karissa PecciOswego East

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Matthew BausoneMaine West
2Ally SchweisthalWaubonsie Valley
2Casey TheilOswego East
2Clint SnyderCrete-Monee
2Krista ThompsonFremd
3Ryan HubbertMorris
4Sean JoyOswego East
5Max KeilOswego East
6Ciara TamburinoPlainfield South

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Elizabeth PetersonSeneca
2Danielle SwansonOswego East
2Sumeet ShahRichwoods
3Katie CullottaMaine West
4Lauren BrauweilerOswego East
5Gail KowskyMorris
6Tatyana WilliamsEast St. Louis

Original Prose and Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Jess HenryPlainfield Central
1Jessica SmithOak Park-River Forest
1Jordan BrownManual
1Raquel LopezMaine West
2Lauren StyckinskiSterling H.S.
2Stephen WhitfieldFremd
3Giselle HankinsLake Forest
3Luis AlcantaraOswego East
3Roxanne GentryGeneva
3Suzanne HollandEureka
4Gretchen SchlosslerEureka
4Tre'Vien TeerEast St. Louis
5Sam FordOswego East

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Betsy ZimmermanEureka
1Rebi RoosRichwoods
2Lauren DemerathOswego East
2Robin LukehartRichwoods
3Katrina SalvadorGlenwood
3Roxanne GentryGeneva
4Anna RenardoMarist
4Madison HenrySterling H.S.
4Talya TavorStevenson
5Allyson AnsusinhaSterling H.S.
5David FeldmanMorris
5DeShaun KingEast St. Louis
5Marina MularzCrystal Lake Central
5Tracey FurhlingGlenwood
6Carter PetrayLake Forest

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Rita PelloFremd
2Jessica SmithOak Park-River Forest
3Alicia SheldonMt. Vernon H.S.
4Betsy ZimmermanEureka
4Erin O'HaganMaine West
4Evan SchroderRichwoods
4Kelsey SaurerOswego East
4Lauren DowManual
4Michael WiermanPlainfield South
5Emily RhoadesEureka
6Andrew BennettMorris
6Jeff NickelsLake Forest

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Autumn MorganCrete-Monee
2AJ CurryFremd
2Sarah GlazerFremd
3Brandon GacaWaubonsie Valley
3Melissa PankuchOswego East
4Sumeet ShahRichwoods
5Tre'Vien TeerEast St. Louis
6Matt CarlbergRichwoods

Verse Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Katie WolfOswego East
2Ben DavisRichwoods
2Lauren DemerathOswego East
2Lindsey StarchSterling H.S.
2Raquel LopezMaine West
2Semeka CunninghamNorth Chicago
3Alicia GardnerEureka
3Elizabeth PetersonSeneca
4Jon ChandlerMaine West
4Marcella EarlEast St. Louis
5Lauren StyckinskiSterling H.S.
5Stephany LutzMorris
6Jess HenryPlainfield Central

Wretched Interp

PlaceCompetitor(s)Team
1Heidi ButlerGeneva
1Jeffrey NiedamaierLake Forest
1Kelsey SaurerOswego East
2Emily AnsusinhaSterling H.S.
2Ha KhongMaine West
2Natalie HowardOswego East
3Danielle SwansonOswego East
3Katie WolfOswego East
4Karissa PecciOswego East

Click here to return to the main SCOTIE Tournament of Champions page

Your next tournament. Faster. Easier. SpeechWire Tournament Services.
This website was designed by Ben Stewart, SpeechWire Tournament Services. Hosting provided by Steadfast Networks.
Results posted on eSpeech.net were submitted by tournament managers, and should, but may not match the awards actually given.